Rinoplasti Nedir ?
Rinoplasti genel tabir ile burnun şeklini değiştirmek diyebiliriz. Genelde nefes alma kalitesini yükseltmek ve estetik görüntü amaçlı yapılan bir operasyondur.
 
Burnun bir kısmı kemik bir kısmı kıkırdaktan oluşmaktadır. Burun estetiği ile burnun kıkırdağına, kemiğine ve derisine müdahale edilerek yapılabilir. Bu durumda cerrahınız verdiği karara göre edilecek müdahale belirlenir.
 
Cerrahınız burun estetiği yapmadan önce sizi dinleyecek ve birlikte neler yapabileceğinize karar verecektir. Bu sebeple doktor ön muayenesinde taleplerini net bir şekilde belirtmeniz oldukça önemlidir.
burun estetiği bilgieri
Kalın Deri Ne Demek?
 
Kalın derinin dezavantajları nelerdir burun estetiğinde kalın derinin hem operasyon sırasında doktora hem de ameliyat sonrası hastaya bazı dezavantajları vardır aynı zamanda bazı avantajları vardır.
Dezavantajları nedir?
Deri altında yapılan çalışmayı göstermesi oldukça zordur örneğin kıkırdak ve kemik üzerinde yapılan değişikliklerde sonuç kıvrım ve burun ucu kalkıklığı gibi görümleri deri kalın olduğunda daha az görünür yani yeni ameliyat olmuş birinin burnu nasıl ki şişken şekli tam belli olmuyor deri şiş olduğu için, işte derisi kalın olan kişinin normalde derisi şiş gibi olduğundan deri altında verilen şekil net bir şekilde görünmez. Bir diğer dezavantajı kalın derili operasyonlarda burun derisinin fazlalığı söz konusudur. Bu durum daha sonra burun ucunun düşme ihtimalini de getirmektedir.
Avantajları nedir ?
Aslında dezavantajı yanın da çok bir avantaj sayılmaz fakat mesela doktor kaynaklı veya hasta kaynaklı bir hata oluştuğunda buda az belli olur belki belli bile olmayabilir, yani kalın deri hatayı gizler. Aslında bir diğer yandan kalın derili hastaların burun estetiği sonucu ince derilere göre çok daha doğal duruyor buda bir gerçek.
Septoplasti (Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı) Nedir?
Burundan nefes almada zorluk yaşandığında, hormala, tekrarlanan burun kanamalarında, sürekli geniz akıntısı ve kronik baş ağrılarında septoplasti uygun görülür.
Tipplasti (burun ucu estetiği) Nedir ?
Burun kemiğinde herhangi bir deformasyon olmayan fakat burun ön kıkırdak kısmında eğrilik, genişlik, kabalık, düzensizlik gibi şikayetleri olan hastalarda, burun kemiğine dokunmadan burnun ön tarafındaki kıkırdak bölümünü istenilen görüntüye kavuşturmak için yapılan ameliyattır.
Etnik Rinoplasti Nedir?
 
İnsanların ırklarından dolayı sahip oldukları belli başlı burun özelliklerinde değişiklik yapılmasıdır. Etnik rinoplasti ameliyatı neticesinde  hastaların etnik kökenleri baskılanmadan yüz özellikleri dengelenir. 
Neden morluk ve şişlik oluşur?
Bunun bir çok sebebi var fakat başlıca şöyle diyebiliriz; burun estetiğinde ameliyat sırasında yapılan cerrahi müdahalenin tekniği ve burnun yapısına bağlıdır. Kemiğe yapılan müdahelede çok zorlanması durumunda iyileşme için bünye o bölgeye sinyal verir ve sıvı gönderir göz altları zayıf ve ince yapıda oldukları için bu bölgede morluk ve şişme kenidini gösterir.
Revizyon Nedir?
Bir önceki başarısız sonuç veren ameliyatı düzeltmek için yapılan ameliyattır.
Genelde hasta şikayetleri  arasında burun ucu düşmesi, burun sırtında kemer olması, asimetrik burun ucu ve kanatlar olabilir. Bu şikayetleri gidermek için 2. bir ameliyata ihtiyaç duyulur buna da revizyon rinoplasti denir. Revizyon rinoplastisinde daha tecrübeli doktorlara başvurulmalıdır. 
Greft Nedir?
Bir dokuyu yerinden alıp başka bir dokuyla canlılığı koruyarak birleştirmede alınan dokuya Greft denir. Burun estetiğinde genellikle kıkırdak için kullanılır revizyon estetiğinde yada kıkırdak gerektiren burun estetiğinde kaburga ucundan yada kulaktan alınabilir.